Nechme pracovat podvědomí

08.04.2017 00:00

Co se vlastně děje, když nepracujeme rozumem a vědomě, ale necháme za sebe pracovat podvědomí?

Koncept učení se formou 'kopírování programů', s nímž jsem přišel už před lety v technice Napojení Plus (stačí přečíst první 4 odstavce) může být nesrozumitelný. Klientka se ptá:

Kopírování (programů) je, že se s něčím nebo někým setkám nebo si něco přečtu? Mám v tom vyvíjet nějakou aktivitu - pátrat po tom, co by mi helflo nebo to mám nechat být?

Rozhodně nechat být. Dnes více než v době vývoje Napojení Plus, spoléhám na komunikaci podvědomých složek klientovy a mé psychiky, ať už v blízkém kontaktu nebo telepaticky, a klienti jsou spokojenější a společná práce je účinnější než při spoléhání převážně na vědomé funkce psychiky.

Email ze včera:

D. je můj velmi blízký kamarád. Dneska mi připomněl sebe samu přede dvěma lety, když jsem měla krizi a všecko vypadalo černě.
Tehdy jste byl moje záchrana a pomohl mi zase vrátit růžovou do světa. A protože to pořád vnímám jako zázrak, obracím se na Vás s nadějí, že dokážete pomoci z toho pekla i D.

Co jsem vlastně tehdy dělal? Jak jsem té klientce pomohl? Věděl jsem, co dělám? Ano i ne. Je to velice zajímavý pocit - nechat pracovat podvědomí, spolehnout se na ně, dovolit mu pracovat a nevměšovat se vlastním rozumem a vědomím.

Dnes, s mnohem větší zkušeností, si při předávání programů/tělového softwaru dovolím nechat věci odehrávat samovolně a podvědomě a ještě k tomu telepaticky, tedy na dálku. Při technice 'úsporná žárovka' se takhle - z podvědomí do podvědomí - klientovi věnuji 1-5 hodin denně. Čím víc mám léčitelských zkušeností, čím větší mám archiv programů, tím větší možnost má podvědomí klienta vybrat a zkopírovat, co potřebuje a co se mu hodí.

Je to, podle mé zkušenosti, velice efektivní postup, ale jdu při něm na hranici přijatelnosti pro klienta. Toto mi napsala klientka, která už toho se mnou prošla hodně:

Zdá se mi, že úsporná žárovka se z jiných technik dost vymyká, a to hlavně tím, že - jak píšeš - zavedení techniky se realizuje na dálku, telepaticky a fungování je automatické...Dřívější techniky vyžadovaly setkání, společnou práci, praktické provedení technikou - jak píšeš, příp. ještě následný dohled a monitorování.
Rozumím způsobu práce, který jsme dělali vždy dosud a nerozumím způsobu práce u žárovky, tedy jen na dálku: chápu, že některé věci fungují na základě telepatie, ale jak zrovna tohle, tj. ... udržení dostatečné energie v organismu, může být tak jednoduché? Na co by pak byly všechny ostatní techniky, jako akumulátor, plné břicho, odžívání atd.atd. Na co by byla veškerá práce, kterou třeba člověk postupně odváděl, jako např. odžívání, různé formy psychoterapie, konstelace atd. Ty už by pak byly zbytečné, pokud může jedna technika zastat všechno a fungovat automaticky...Co tento závěr (pokud to tak opravdu je) přináší Tobě? A co přináší lidem, kteří s tebou už dřív pracovali?
Nechci říct, že bych tím dřívější práci považovala za zbytečnou. Já ničeho nelituji a mému stylu naprosto konvenuje to, že se věci odkrývají a učí postupně.
Naopak se nějak vnitřně nemůžu smířit s tím, že žárovka má fungovat automaticky, jednou provždy.
Není to divný? Copak věci na světě a v životě fungují samy od sebe? Na co by se pak člověk měl snažit a učit se?
Možná, že mám nějaký blok, nebo něčemu špatně rozumím - a vše je úplně jinak...V tom případě se moc těším na uvedení do správného modu.
...
Přes to přese všechno, co jsem právě napsala, se vzpomínkou na to, co všechno dobré mi práce s tebou kdy přinesla, bych to ráda zkusila.

Takže velká skepse, pochybnosti, rozum se brání zuby nehty. Jen důvěra z minulých let vede klientku k tomu, aby se pustila také do žárovky. (Mimochodem, 'úsporná žárovka' nemůže nahradit psychoterapii, ale kopírování sebeléčících programů dokáže, podle mé dosavadní zkušenosti, nahradit techniku odžívání, alias paradoxní intence, alias Focusing.)

Popravdě řečeno, i pro mě technika 'úsporné žárovky' zachází hodně daleko. Až na hranici mé skepse. Snad proto se mi (a zřejmě i klientovi) tak dobře pracuje, když honorář neberu předem, ale až po skončení procesu, pokud je klient dostatečně spokojen s výsledkem. To, že ortel vynese klient, mě osvobozuje. Dělám, co mohu a co dokážu, ale jsem jaksi příjemně nezávislý na výsledku. Žádné reklamace. V průběhu a na konci kůry věcná diskuze mezi klientem a mnou a vyhodnocení. Myslím, že se dosud nestalo, abychom navzájem zásadně nesouhlasili.

Jiná klientka po skončení žárovky:

...před chvílí jsem si v duchu říkala, že já se snažím tolik roků, dělám jen malé krůčky, a Vy pak uděláte čáry máry a je tu změna.
Výsledný efekt samozřejmě chápu, ale nevím, jak je toho konkrétně u mě dosaženo, nevím, jak to vlastně funguje...Ale vlastně je jedno, jak to funguje, hlavně když to funguje.

Rezignace na detailní rozumové vysvětlení je asi nutná. Klient zkrátka a dobře nechá věci probíhat, nezasahuje do nich, což vůbec není snadné přijmout. Zato má volný prostor k dialogu, otázkám, vyslovení pochybností, popisu změn svých stavů.

Trvalo mi léta, než jsem uchlácholil rozum, aby mně dovolil nechat víc a víc pracovat podvědomím. Je to mnohem těžší než tréninky technik a dovedností, pevná vůle, odříkání, disciplína. Myslím, že s tímhle oříškem pracují různé duchovní cesty různými způsoby - jako jsou třeba kóany v zenu nebo spousta bizarních a paradoxních praktik a úkolů, které Castanedovi dával jeho učitel. Pořádně u nich nevíme, co se skutečně provádí za prvoplánovým cílem a co jsou pouze nástroje k prolomení rigidní racionální vědomé kontroly. Samozřejmě, dalším nástrojem jsou halucinogeny, jenže tam zase chybí těch pár procent racionality. Slyšel jsem Ram Dasse (souputníka Timothy Learyho) říkat, že si hodně užil při sezeních s LSD v 60. letech, ale pak zbytek života strávil dešifrováním, co to vlastně prožíval a co to mělo znamenat.

Nechat pracovat podvědomí chce pouze záměr nebo svolení a potom počkat, co se bude dít, nechat se překvapit. Přínos je opravdu až nečekaně velký, neboť podvědomí doslova prahne po poznání formou sběru programů přímo z organismu do organismu, přičemž se proces vyhne vědomí. Jen velikost změny a působivost výsledků nás přesvědčí, že a kolik se toho odehrálo.

Pro více informací a se svou zpětnou vazbou se, prosím, obraťte na Jana Jílka, +420 605 949 600, Jilek@Energie-Mista.cz nebo Jilek@Auguring.com. Vaše sdělení jsou vždy srdečně vítána.